What is the price per unit of X and what is the price per unit of Y?

Ricardo used numerical examples to illustrate the calculation of natural prices. Consider the following numerical example:
There are two commodities: X and Y.  The production of 100 units of X takes 200 units of present labor and 200 units of past labor (which in turn includes 100 units of past labor one year ago and 100 units of past labor two years ago).  The production of 100 units of Y takes 100 units of present labor and 300 units of past labor (which in turn includes 100 units of past labor one year ago, 100 units of past labor two years ago, and 100 units of past labor three years ago).

For this numerical example, answer the following questions:

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
What is the price per unit of X and what is the price per unit of Y?
Just from $13/Page
Order Essay

a) What is the relative labor ratio between the two commodities (using the total labor embodied in one unit of X divided by the total labor embodied in one unit of Y)?

b) Suppose wage rate is $1 per unit of labor and profit rate is 50%, what is the price per unit of X and what is the price per unit of Y? What is the relative price ratio between the two commodities (using the price per unit of X divided by the price per unit of Y; keep two decimal places for your results)?

c) Suppose wage rate is $2 per unit of labor and the profit rate is 25%, what is the price per unit of X and what is the price per unit of Y? What is the relative price ratio between the two commodities (using the price per unit of X divided by the price per unit of Y; keep two decimal places for your results)?

d) Now suppose the profit rate is 0% (regardless of what the wage rate would be), what should be the relative price ratio between the two commodities?

Place Order
Grab A 14% Discount on This Paper
Pages (550 words)
Approximate price: -
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Try it now!

Grab A 14% Discount on This Paper

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.