Accounting

Power Natural manufactures and sells energy drinks. The drinks are sold for RM 1.50 a bottle to the distributor. The company estimates costs will be as follows when producing at a volume level of 100,000 units:

Ingredients used to make the drink RM 36,000
Bottles RM 8,000
Labor working to manufacture the drink RM 22,000
Rent for the manufacturing plant RM 7,500
Utilities at the manufacturing plant – (variable) RM 2,000
Management salaries RM 18,000
Other administrative expenses, each month RM 29,000
Costs to ship the product to customers RM 3,600
Supervisors at the manufacturing plant RM 6,000
Sales commission expense RM 900
General business insurance RM 600
Advertising expense, paid monthly RM 900

i. Determine thetotal of variable Cost?

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Accounting
Just from $13/Page
Order Essay

ii. Determine the total of fixed Cost?

iii. Determine the total cost to produce and sell 120,000 bottles of drink

iv. Determine the total of manufacturing overhead Cost?

Question 3 :
XYZ Company employs 20 individuals. Eight employees are paid $12 per hour and the rest are salaried employees paid $3,000 a month. How would total costs of employees be classified?

Question 4:

For January, the cost components of a picture frame include $0.35 for the glass, $0.65 for the wooden frame, and $0.80 for assembly. The assembly desk and tools cost $400. A total of 1,000 frames is expected to be produced in the coming year. What would be the total costs?

Question 5:

ABC TV and Appliance Store is a small company that has hired you to perform some management advisory services. The following information provided to you: Sales (2,000 televisions) $900,000; total variable cost $400,000; Store manager’s salary per year $70,000; utilities and rent costs per year $157,000; Advertising and promotion per year $15,000. What are the estimated total costs if ABC store expects to sell 3,000 units next year?

Question 6:

Imagine you have a company that manufactures and sales wood tables. The following information provided to you: manufacturing costs is $90 per table, consisting of 80% variable costs and 20% fixed costs. The company has surplus capacity available now. Your company policy is to add a 50% markup (profit) to variable costs.

Your company has received two order:

1. a close friend orders 10 tables. What is the lowest price per table you can give him?

2. A big school is currently expanding and has decided to furniture all new classes using the wood table. The school has order a large number of tables. What is the lowest price per table your company should give on this long-term order?

Place Order
Grab A 14% Discount on This Paper
Pages (550 words)
Approximate price: -
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Try it now!

Grab A 14% Discount on This Paper

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.